0
Apie Epilepsiją

Mitai apie epilepsiją

By 2018 birželio 27 No Comments

Epilepsija – viena dažniausių neurologinių ligų, pasireiškianti pasikartojančiais priepuoliais. Vis dėlto pacientai pabrėžia, kad labiausiai slegia ne priepuoliai, o mitais apipintas visuomenės požiūris – sunku susirasti darbą, užmegzti artimus ryšius, susilaukti vaikų, o dėl prieš 15 metų paplitusios klaidingos „šaukšto burnon“ taisyklės, daugybė žmonių netgi turi sulaužytus žandikaulius ar yra netekę dantų.

Epilepsija gali susirgti bet kuris žmogus ir bet kuriame amžiuje. Epilepsija gali būti įgimta (paveldėta) arba įgyta (po didelio streso, traumų). Lietuvoje šiuo metu tokių žmonių yra apie 24 tūkst. (arba 1 proc. šalies gyventojų), tačiau ne visi sergantys yra diagnozuoti.

„Kadangi skirtingos smegenų sritys kontroliuoja skirtingas kūno dalis, epilepsijos simptomai gali būti labai įvairūs. Prieš patirdami pirmąjį traukulių priepuolį net 50 proc. žmonių patiria ne tokius ryškius simptomus – tai gali būti staigūs trumpi galūnių patrūkčiojimai, užsisvajojimai ar nutirpimai. Daliai pacientų taip ir nepavyksta nustatyti ligos išsivystymo priežasties, taigi esant įtarimų, kad minėti simptomai gali būti epilepsijos požymis, patartina iš karto kreiptis į specialistą“, – sako gydytoja Vilniaus universiteto docentė, prof. hab. medicinos mokslų daktarė Rūta Mameniškienė.

Net 70 proc. pacientų pavyksta pasiekti, kad vartojant vaistus priepuoliai visai nesikartotų, bet suteikti pirmąją pagalbą priepuolio atveju turėtų mokėti kiekvienas.

„Didelių priepuolių metu žmogus neretai prikanda liežuvį arba žandą. Anksčiau buvo manoma, kad reikia kažką sukišti į burną, kad taip nenutiktų, o iš tikrųjų liežuvis prikandamas iš pat pradžių, tada, kai žmogus krenta. Kai tai išaiškėjo, pasikeitė ir rekomendacijos – jokiu būdu nieko nekiškite į burną, nes liežuvį žmogus jau prikando, o kišant kažką į burną, kai įsitempę visi raumenys, galima sulaužyti žmogui žandikaulį, išlaužti dantis“, – apie dažniausią klaidingą įsitikinimą pasakoja profesorė.

Priepuolio metu labai svarbu apsaugoti žmogaus galvą – patraukti pavojingus daiktus ir padėti po galva ką nors minkšto. Pasistenkite paguldyti žmogų ant šono, tačiau jokiu kitu būdu nemėginkite sulaikyti traukulių. Taip pat svarbu įsidėmėti priepuolio pradžios laiką – ilgiausiai priepuolis trunka 2 minutes. Jei traukuliai tęsiasi ilgiau nei  3 minutes, būtina iškviesti greitąją pagalbą.

Dauguma sergančiųjų epilepsija gali dirbti beveik visus darbus, išskyrus ant stogų, prie atvirų vandens telkinių, elektros prietaisų ar įrenginių, kurie gali sužaloti.

Be to, epilepsija sergančių žmonių kažkuriuo gyvenimo momentu depresija serga net 30–35 proc. pacientų. Ją gali sukelti ne tik patys epilepsijos priepuoliai, bet ir gyvenimas su diagnoze. Be to, depresiją gali sukelti ir kai kurie vaistai, skirti epilepsijai gydyti, būtent dėl galimos vaistų sąveikos sergantiems depresija ir epilepsija dažnai taikomi nemedikamentiniai gydymo metodai.

Į gydytoją reiktų kreiptis, jei kelias savaites trunkantis liūdesys, dirglumas ar pyktis, nuolatinis išsekimas ir nuovargio jausmas, nemiga, apetito pokyčiai (valgoma labai daug arba visai nevalgoma), sutrikusi koncentracija ar dingęs seksualinis potraukis – galimi depresijos simptomai.

Taip pat labai svarbu:

  • nepervargti, gerai ir kokybiškai išsimiegoti;
  • neatsiriboti nuo žmonių;
  • stengtis išlaikyti jums patinkančią veiklą;
  • domėtis savo liga, jos gydymo galimybėmis;
  • susigyventi su savo liga;
  • nevartoti alkoholio, narkotikų, nes tai gali iššaukti naujus priepuolius.

 

Kovo 26-ąją minima Pasaulinė epilepsijos diena.

Leave a Reply